Blåfjellet 851 m. trasa zieloną doliną

Nadchodził weekend, więc postanowiłem znaleźć kolejną ciekawą trasę w okolicach Bergen. Szukałem trasy z ładną panoramą na zachód i wschód słońca oraz miejscem na namiot. Jednocześnie też trasy troszkę bardziej wymagającej. 

Okolice Vikanes wydały się interesujące, tutaj znalazłem ciekawą trasę na Blåfjellet, 851 m. n.p.m. Trasa jest umiarkowanie długa, a zwieńczeniem jest płaskowyż ze szczytem Blåfjellet. 

Dojazd do parkingu okazał się troszkę ukryty, wjazd na ostatnie 3 km żużlowej drogi z parkingiem jest płatny 40 nok. Płaci się przy domu ze stodołą, który mija się po drodze. Po prawej stronie drogi jest skrzynka z informacją. 

Szlak ciągnie się piękną i zieloną doliną, jest jednak dość słabo oznaczony, miejscami ciężko go odnaleźć. Mapa na telefonie z GPS jest więc niezbędna. 

Warto skorzystać ze znacznika GPX, który zamieszczam. 

W dolinie jest wiele strumieni i przepiękne jeziora, przy których można się rozbić na piknik, a nawet wykąpać. Trasa jednak miejscami jest podmokła, zwłaszcza po deszczowych dniach, warto więc mieć dobre obuwie. Polecam również długie spodnie, bo szlak jest zarośnięty. 

Podejście na sam płaskowyż nie jest dobrze oznaczone. Trzeba posiłkować się mapą, albo znacznikiem. Warto iść za intuicją 🙂

Na płaskowyżu jest już sporo znaków i nie sposób zgubić drogi. Płaskowyż jest rozległy. Jest tam sporo jeziorek i zbiorników wodnych, nawet na kąpiel 😉

Trasa jest mało uczęszczana, my w ciągu 2 dni nikogo nie spotkalismy. Warta jest jednak włożonego wysiłku, jest malownicza i widokowa. Na płaskowyżu przy szczycie sporo jest miejsc na rozbicie namiotu i biwak. 

Również zachód i wschód słońca wydaje się tam przepiękny. My trafiliśmy na deszczowy i pochmurny dzień, więc nie mogliśmy się o tym przekonać. 

Alternatywą dla szczytu jest krótsze podejście od strony drogi 39, lepiej oznaczone.

Przydatne informacje:

Czas: 5-7 h (wraz z powrotem) 

Ważne: trasa wymaga mapy, najlepiej GPS, aplikacja UT, albo inna.

Dojazd: 70 km z Bergen

Parking: płatny 40 nok, 

Biwak: tak sporo możliwości

Przydatne: Sporo zbiorników wodnych i strumieni, możliwość kąpieli. Ładna panorama na zachód i wschód słońca. Warto pojechać nawet tylko w dolinę na rodzinny piknik przy wodzie. Jeśli decydujemy się na trasę, konieczne jest dobre wodoszczelne obuwie i długie spodnie.

Mapa:

Blafjellet_trasa_z_polara

Trasa GPX:

Blafjellet_851m_2019-06-30_11-16-13
Title: Blafjellet_851m_2019-06-30_11-16-13 (0 click)
Caption:
Filename: blafjellet_851m_2019-06-30_11-16-13.gpx
Size: 793 KB

Trasa alternatywna: