Isklar Norseman Xtreme Triathlon 2017r.

5. sierpnia 2017r. odbyła się piętnasta edycja Isklar Norseman Xtreme Triathlon, który uznawany jest za jeden z 3 najbardziej wymagających triatlonów na świecie.

Po 226 kilometrach żmudnego pływania, jazdy na rowerze i biegu, Isklar Norseman Xtreme Triathlon 2017 dobiegł końca. Zarówno Lars Christian Vold, jak i Anne Nevin mają epickie zwycięstwa.

 

W tym roku na starcie stanęło 246 sportowców. Rozpoczęli oni swoje zmagania od pływania, ok. 5.00 rano. Na zewnątrz było jeszcze ciemno, kiedy zawodnicy wyskakiwali z dziobu promu do lodowatej wody. Wystartowali na dźwięk rogu, ścigając się na dystansie 3,8 km. Lars Christian od początku wyścigu objął prowadzenie, narzucając mordercze tempo. To pozwoliło mu ukończyć pierwszą część wyścigu na prowadzeniu. Po ukończeniu pierwszego odcinka, sportowcy przesiedli się na rowery i wyruszyli na pierwsze wzgórze do Vøringsfossen.

Hardangervidda to nieprzewidywalny pod względem pogody płaskowyż, w tym roku także nie był wyjątkiem. Sportowcy zmagali się nie tylko ze zmęczeniem, ale także z nagłym deszczem. Mimo narastającego zmęczenia utrzymywali tempo 180 km przez cztery wymagające podjazdy i strome zbocza. Przez cały czas Lars Christian utrzymywał swoją przewagę nad rywalami, która wynosiła ok. 7-10 minut. Kobiety walczyły ciężko, nie było jednej zdecydowanej liderki. Meredith Hill walczyła o pierwsze miejsce z Anne Nevin i to ona wraz z Christianem Larsem pierwsza wybiegła na trasę maratonu, którego meta znajdowała się w Gaustatoppen.

42,2 kilometra i 1700 podbiegów to wszystko czekało na sportowców na trasie. Lars Christian podążył krętą drogą z doliny Rjukan do wzgórza Gaustatoppen. Wzdłuż trasy stali kibice, którzy dopingowali sportowców, pomagali im wykrzesać z siebie resztki sił. Po drodze nie obyło się bez upadków, gdyż skalisty teren nie sprzyjał zmęczonym sportowcom.
Wraz z upływem czasu grupa triatlonistów zbliżała się do mety, gdzie czekali na nich przyjaciele i rodzina.
Na szczycie Gaustatoppen jako pierwszy pojawił się ten, który cały wyścig prowadził – nowy mistrz Isklar Norseman Xtreme Triathlon, Lars Christian Volda (NOR), który pokonał trasę z czasem 9 godzin 52 minuty i 3 sekundy, tym samym pobijając ubiegłoroczny czas o blisko 20 minut! Wkrótce po nim na mecie pojawiła się Anne Nevin (NOR),która pokonałą trasę w czasie 12 godzin 4 minuty i 18 sekund i również ustanowiła nowy rekord.

Klasyfikacja Isklar Norseman Xtreme Triathlon:
Kobiety:
1. miejsce Anne Nevin ( NO )
2. miejsce Meredith Hill (AUS)
3. miejsce Kristin Lie (NOR)

Mężczyźni:
1. miejsc Lars Christian Volda ( NO )
2. miejsce Allan Hovda (NOR)
3. miejsce Jordan Rapp (USA)

Gratulujemy!

Linki do strony Isklar Norseman Xtreme Triathlon 2017r:

Meta:

https://www.facebook.com/NXTRI/videos/1416078231762206/