XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera

XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera rozgrywany był w Krakwie w dn. 11-13. Sierpnia 2017r. Tegoroczna obada turnieju była fantastyczna. Zaproszenie organizatorów przyjęli bowiem Francuzi, Kanadyjczycy i Rosjanie. Kibice mogli więc spodziewać się naprawdę zaciętych pojedynków i meczów na wysokim siatkarskim poziomie. Dla trenerów był o także ostatni sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy.

          Pierwszego dnia rozgrywane były mecze Kanada : Rosja i Polska : Francja.

Rosja w czterech setach rozprawiła się z Kanadyjczykami, choć nie było to spotkanie jednostronne. Nie brakowało emocji w żadnym z setów. Kanadyjczycy, mimo iż są młodym zespołem, dzielnie stawiali opór drużynie Sbornej. Dla nich takie spotkanie to doskonała okazja, by zebrać doświadczenie i ograć się na arenie międzynarodowej.

Szczególnie ciepło publiczność przyjęła trenera reprezentacji Kanady Stephana Antigę, byłego selekcjonera reprezentacji Polski. Stephan chętnie udzielał wywiadów, spotykał się z dziennikarzami i pozdrawiał kibiców. Widać było, że dobrze czuje się w Krakowie.

Kanada – Rosja 1:3 (23:25, 27:29, 25:22, 17:25)

Spotkanie reprezentacji Polski z Francuzami wzbudzało wiele emocji wśród komentatorów i kibiców. Pod znakiem zapytania stała forma naszych zawodników, którzy niezadowalająco zaprezentowali się podczas Ligi Światowej. Kibice nie zawiedli się, zawodnicy zgotowali im w Tauron Arenie fantastyczne widowisko. Silne ataki po jednej i drugiej stronie siatki oraz dobra gra w obronie sprawiły, że pięciosetowy pojedynek mógł się podobać. Do pełni szczęścia zabrakło tylko wygranej biało-czerwonych.

Polska – Francja 2:3 (25:22, 16:25, 20:25, 25:22, 13:15)

          Drugi dzień to spotkania Kanada : Polska i Rosja : Francja

W pierwszym meczu dnia Polacy zmierzyli się z reprezentacją Kanady. Pierwszy set zakończył się dopiero wynikiem 33:35! Kolejne dwa gładko wygrali biało-czerwoni. Kapitan naszej reprezentacji, Michał Kubiak, pochwalił zespół za grę. Przyznał, że wszyscy czują się dobrze i cieszą się ze zwycięstwa.

Polska – Kanada 3:0 (36:34, 25:20, 26:24)

Mecz Rosja : Francja to była uczta dla kibiców.  Od początku walka była zacięta. Silne ataki po obu stronach siatki, fantastyczne bloki, niesamowite obrony i długie akcje… To wszystko złożyło się na niezwykłe widowisko. Zacięta walka trwała 5 setów. Ze zwycięstwa cieszyli się Francuzi, którzy potwierdzili, że są w znakomitej formie.

Rosjanie, mimo porażki w meczu, byli zadowoleni ze swojej gry, wypełnili bowiem założenia trenera . Sam trener po meczu pochwalił grę rywali i stwierdził, że mecz był doskonałym materiałem do analizy, bowiem wie, nad czym trzeba jeszcze popracować.

Rosja – Francja 2:3 (25:21, 18:25, 25:21, 18:25, 10:15)

          Ostatniego dnia odbyły się mecze Francja : Kanada i Polska : Rosja

Ten dzień zapowiadał się szczególnie ciekawie, wciąż nie było bowiem jasne, kto wygra cały Memoriał. Tym bardziej, że w pierwszym meczu faworyzowana Francja uległa Kanadzie. Faktem jest, że trener Mistrzów Europy na mecz wystawił drugi skład, a swoje największe armaty posadził na ławce rezerwowych, jednak i takim składem powinni sobie poradzić i ugrać choć jednego seta. Niestety, Kanada tego dnia była nie do ogrania. Łatwo poradzili sobie z Francuzami i odnieśli pierwsze i jedyne zwycięstwo w Memoriale. Tym samym namieszali w tabeli końcowej!

Kanada – Francja 3:0 (25:22, 25:21, 25:22)

Ostatni mecz Memoriału to starcie reprezentacji Polski z Rosją. Zaskoczył przede wszystkim trener, który na doświadczony zespół Rosji wystawił zupełnie zmieniony skład, co więcej w ogóle nie powołał na mecz Michała Kubiaka i Dawida Konarskiego. Mecz rozpoczął się bardzo źle dla Polaków. Nie było asekuracji, obrony, zepsute zagrywki, niewykorzystane sytuacje… Wszystko to sprawiło, że bardzo szybko Rosjanie odskoczyli na 2:0 i uzyskali psychologiczną przewagę. Kibice jednak wciąż wierzyli, że uda się odwrócić losy spotkania. I rzeczywiście, w trzecim secie zobaczyliśmy zupełnie inne oblicze naszej reprezentacji. Zawodnicy zaczęli grać mądrze, szanowali piłkę, dobre serwowali, a na ataku brylował Łukasz Kaczmarek. Polacy doprowadzili do remisu i pokonali Rosję po zaciętej grze w tibrkeu. Wygraną z reprezentacja Rosji biało-czerwoni zapewnili sobie zwycięstwo w XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera.

Polska – Rosja 3:2 (16:25, 19:25, 25:20, 25:22, 15:12)

 

Końcowa tabela Memoriału Huberta Jerzego Wagnera 2017:

  1. Miejsce Polska ( 2 wygrane, sety 8:5 ), 6 punktów
  2. Miejsce Francja ( 2 wygrane, sety 6:7 ), 4 punkty
  3. Miejsce Rosja ( 1 wygrana, sety 6:7 ), 5 punktów
  4. Miejsce Kanada ( 1 wygrana, sety 4:6 ), 3 punkty

 

Po zakończeniu XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, ogłoszono nazwiska najlepszych graczy tego turnieju. W gronie wyróżnionych znalazło się dwóch reprezentantów Polski.

Chociaż Rosja zajęła drugie miejsce, to MVP Memoriału Wagnera został Maksim Michajłow. Ostatni raz identyczna sytuacja miała miejsce w 2013 roku. Wtedy również najlepsza była Polska, lecz MVP wybrano Rosjanina Nikołaja Pawłowa.

Spośród podopiecznych Ferdinando De Giorgiego wyróżniono dwóch zawodników. Bartłomiej Lemański okazał się najlepszym środkowym, natomiast Dawid Konarski – najlepszym atakującym.

 

Najlepszy libero: Jenia Grebennikov (Francja)

Najlepszy środkowy: Bartłomiej Lemański (Polska)

II najlepszy środkowy: Iljasz Kurkajew (Rosja)

Najlepszy przyjmujący: Dmitrij Wołkow (Rosja)

II najlepszy przyjmujący: Steven Marshall (Kanada)

Najlepszy rozgrywający: Benjamin Toniutti (Francja)

Najlepszy atakujący: Dawid Konarski (Polska)

MVP: Maksim Michajłow (Rosja)

Album z Memoriału:

Hymn Memoriału: