Wycieczka na Oksen w Hardanger

Oksen jest położony w sercu Hardanger. Prócz niesamowitych widoków ze szczytu, oferuje fantastyczne warunki do uprawiania narciarstwa.
Wyruszyliśmy drogą E16 z Bergen, następnie za Woss zjechaliśmy w Rv13 do Oksen. Ostatni fragment drogi jest dość wąski i kręty, prowadzi ostro pod górę do parkingu na Tjoflot.
Droga od parkingu jest dość szeroka, widać na niej ślady kół ciągnika, ostatecznie jednak przechodzi w wąską ścieżkę leśną. Klimat leśny jest niesamowity, drzewa bardzo wysokie i nie widać nic, poza tym. Z lasu wychodzi się na polanę, która w niczym nie przypomina norweskich klimatów. Piękna równina z połaciami trawy, kosodrzewina… To Vindhovden, stara siedziba z widokiem na fiord, znajdująca się ok. 600 m.npm. Tu warto zrobić sobie przerwę i delektować się widokami… Tym bardziej, że też już będzie ostro pod górę. Zbocze jest strome i bardzo wymagające. Trzeba iść ostrożnie, uważać na osuwając się kamienie. Warto się jednak pomęczyć!
Oksen to szczyt znajdujący się na wysokości 1241m. npm. Rozciąga się z niego przepiękny widok na Hardangerfjord, Sørfjorden, Granvinfjorden i Eidfjorden. Można również dostrzec lodowiec Folgefonna, jak i Hardangerviddę.
Warto zatrzymać się tam na dłużej, wypić kawę i delektować się ciszą…
Trasa, mimo iż nie jest zbyt długa ( w obie strony to niecałe 10 km.), jest dość wymagająca wydolnościowo, gdyż szlak prowadzi cały czas pod górę. Na wycieczkę trzeba zaplanować ok. 5-6h.
Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wygodne buty, które dobrze trzymają się podłoża i stabilizują kostkę. Na śliskich skałach i korzeniach będą niezawodne! Obowiązkowo trzeba pamiętać o zmiennej odzieży, a także o czymś cieplejszym, na szczycie bowiem dość mocno wieje.

Mapa:

Hardanger – Oksen