Aurland i słynna platforma Stagestein.

Do Aurland – niewielkiej, norweskiej miejscowości położonej nad Aurlandsfjorden, wzdłuż Sognefjorden – największego norweskiego fiordu można dojechać z Bergen trasą E16. To jakieś 175 km, a przejazd zajmuje około 3 godzin.
Miejscowość zachwyca pięknymi widokami, spokojem i kompletnym brakiem turystów, którzy omijają miejscowość, udając się do znajdującego się nieopodal Stagestein.
Głównym celem naszej wycieczki była słynna platforma widokowa Stagestein położona około 6 km od centrum. Konstrukcja posiada 33 metry długości i 4,2 metry szerokości i położona jest 640 metrów nad spektakularnym Aurlandfjorden.
Najłatwiej na miejsce dojechać (albo dojść) kierując się za drogowskazem Aurlandsfjellet wskazującym na górską drogę pomiędzy Aurland i Laerdal. Często określana jest ona „Śnieżną drogą” z uwagi na widoczny latem śnieg zalegający na górskich zboczach.
Sama konstrukcja platformy Stegastein i rozciągający się z niej widok, absolutnie nie są przereklamowane i zdecydowanie, pomimo pogody, warto pojechać tam choć raz. My jeździmy tam każdego roku i zawsze zachwyca nas swoim urokiem.
Ciekawostką jest to, że przy Stagestein – zdaniem magazynu Design Curial – znajduje się najładniej położona na świecie toaleta publiczna…
Po zwiedzeniu Stagestein można udać się w podróż powrotną do Bergen i zaliczyć wycieczkę do jak najbardziej udanych. Można również pojechać tzw. starą drogą w kierunku Oslo. Jakieś 15 minut od tarasu widokowego, po lewej stronie drogi, znajduje się niewielki parking. Z parkingu prowadzi wąska ścieżka w górę. Po około 15-20 minutach spaceru doszliśmy na szczyt, skąd rozciągał się jeszcze piękniejszy widok niż z platformy Stagestein. Postanowiliśmy zostać na noc. Rozbiliśmy namiot i napawaliśmy się ciszą. Zachód słońca nad górami był cudowny.
Warto wybrać się tam na nocleg, nawet z małymi dziećmi. Podejście łagodne, do parkingu blisko, a widoki zapierające dech.
To moje miejsce na ziemi… M.

Informacje:

Dojazd: 180 km od Bergen, trasa za platformą zamykana jest w okresie zimowym. 

Parking: tak, gratis

Praktyczne: parking zaraz przy platformie, możliwy dojazd z wózkiem.