Polska siatkówka

W dniach 17-19 maja 2016r. w Tauron Arenie w Krakowie odbył się XIV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, organizowany przez fundację (  www.fundacjawagnera.pl ). Obok reprezentacji Polski udział w turnieju wzięły drużyny Bułgarii, Chorwacji i Belgii. Mecze rozgrywane były przy doskonale bawiącej się publiczności, którą do dopingu zagrzewał team Marek Magiera i Grzegorza Kułaga ( www.kulaga-magiera.pl ) oraz maskotka polskiej reprezentacji.

Zawodnicy i kibice bawili się wyśmienicie. Serca oczywiście zawsze mocniej biły przy akcjach biało-czerwonych, jednak widowiskowe serwisy, odbiory, czy spektakularne ataki naszych rywali wzbudzały podziw publiczności i zasłużone brawa.

Mecze pierwszego dnia zakończyły się po tie-breakach. Serbia pokonała Belgię 3:2, a reprezentacja Polski po zaciętym meczu przegrała z Bułgarią 2:3. Kapitan reprezentacji Polski Michał Kubiak podczas pomeczowej konferencji prasowej pogratulował rywalom i uspokoił kibiców, że do Tokio pozostały jeszcze dwa tygodnie ciężkich treningów.

Drugiego dnia znów triumfowała Bułgaria, która pokonała Serbię 3:2. Doczekaliśmy się także zwycięstwa biało-czerwonych, którzy wygrali z Belgią 3:1. Widać było radość na twarzach zawodników, szczególnie po rewelacyjnie wykonywanych zagrywkach. Ten element z Belgią wykonywali niemal perfekcyjnie.

Na zakończenie imprezy Bułgaria gładko ograła Belgię 3:0, a reprezentacja Polski uległa Serbom i ostatecznie po zaciętym tie-breaku przegrała 2:3.  Nicola Grbić, selekcjoner reprezentacji Serbii cieszył się z wyniku swojej drużyny. Podobnie jak kapitan drużyny Dragan Stanković życzył Polakom szczęścia i powodzenia na turnieju w Tokio. Wyraził nadzieję, że Polska będzie kolejnym reprezentantem Europy w Rio de Janeiro.

W przerwach między meczami kibice mogli podziwiać bezcenne eksponaty w Muzeum Siatkarskim, które pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Grzegorza Szewczyka. Przez pozostałą część roku można je oglądać w warszawskiej Volley Bajce, znajdującej się w Arenie Ursynów. Wśród eksponatów znajdowały się zdjęcia reprezentacji, koszulki zawodników, medale i puchary, m. in. zapomniany puchar za zdobycie Mistrzostwa Świata z 1974 roku., zapomniany, bo miał zostać przekazany kolejnemu zwycięzcy mistrzostw, a pozostał w Polsce.

Turniej zawsze cieszy się ogromną popularnością, a znakomite światowe drużyny chętnie przyjują zaproszenia od organizatorów. Tym bardziej, że polscy kibice i ich rewelacyjny doping znany jest na całym świecie!

Tegoroczny Memoriał zakończył się zwycięstwem reprezentacji Bułgarii. Reprezentacja Polski zajęła w nim ostatecznie 3 miejsce. Nie to było jednak najważniejsze. Ważniejsza była możliwość gry z wysokiej klasy rywalami, zaprezentowanie się kibicom i stworzenie fantastycznego widowiska.

Był to ostatni sprawdzian naszej kadry przed turniejem kwalifikacyjnym w Tokio. Na twarzy trenera i zawodników, mimo przegranych meczów,  nie było widać zdenerwowania. Wręcz przeciwnie! Była radość z gry, radość z występu przed polską publicznością. Trener dawał zawodnikom dużo swobody, pozwalał, by sami dyskutowali po akcjach, korygowali błędy. Można było zauważyć, że ta drużyna żyje, że atmosfera jest dobra, co przed turniejem w Tokio bardzo dobrze rokuje.

W sobotę 28 maja 2016 rozpoczyna się w Tokio turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Wierzymy, że nasza reprezentacja wywalczy na nim kwalifikację.

Trzymamy kciuki za biało-czerwonych!

Terminarz meczów reprezentacji Polski w Tokio (godziny – czas polski):

28 maja Polska – Kanada, godz. 7.30 ( wynik 3:2)

29 maja Polska – Francja, godz. 7.30 (wynik 3:2)

30 maja dzień przerwy

31 maja Polska – Japonia, godz. 11.10

1 czerwca Polska – Chiny, godz. 7.30

2 czerwca Polska – Wenezuela, godz. 7.30

3 czerwca dzień przerwy

4 czerwca Polska – Iran, godz. 7.30

5 czerwca Polska – Australia, godz. 7.30

 

Galeria zdjęć: