Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami Polonii

W niedzielę od spotkania z przedstawicielami Polonii w ambasadzie RP w Oslo, rozpoczęła się wizyta Para Prezydenckiej RP w Królestwie Norwegii.
„Składam wizytę, by nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim” – podkreślił Prezydent w przemówieniu.
Zaznaczył, że podczas spotkania z królem Haraldem V i premier Erną Solberg będzie rozmawiał o przyszłej współpracy w zakresie energetyki, budownictwa, współpracy wojskowej, naukowej, nowych technologii; o tym wszystkim, co jest ważne dla rozwoju współczesnej gospodarki i bezpieczeństwa.
Prezydent podziękował Polonii za prowadzenie polskich szkół, za nauczanie języka polskiego i krzewienie polskiej kultury. Przypomniał, że obchodzimy Rok Henryka Sienkiewicza, przywiózł w prezencie dla Polskich Szkół Sobotnich książki pisarza.
„Obiecuję, że będę rozmawiał z władzami norweskimi także o tym, żeby ułatwić możliwości nauczania języka polskiego tutaj w Norwegii” – powiedział.
Przypomniał, że złożył w Sejmie projekt ustawy, która zrównuje status uczniów szkół polskich poza granicami kraju ze statusem uczniów w Polsce, m.in. przyznając im prawo do legitymacji szkolnej uprawniającej do zniżki na przejazdy środkami transportu publicznego w Polsce.
„Wierzę, że Polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę. Może to nie jest wiele, ale to pewien symbol tego, że kiedy przyjeżdżacie do Polski, to jesteście także u siebie”- powiedział Prezydent. Poinformował również, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi nauczycieli polonijnych.
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. Ordery przyznano “za wybitne zasługi na rzecz środowisk polonijnych, krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych”.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Elżbieta Borgso. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Bogdan Kulas, Hanna Matras-Sand oraz Grażyna Zagierska.
Prezydent przyznał też Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej obywatelowi Norwegii Haraldowi Lydersenowi; odbierze on odznaczenie w poniedziałek z rąk ambasadora Polski w Królestwie Norwegii Stefana Czmura.
Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy potrwa cztery dni. W poniedziałkowy wieczór para prezydencka będzie gościć na oficjalnym obiedzie wydanym przez królewską parę. Kolejny dzień rozpoczną kwestie ekonomiczne. Prezydent Andrzej Duda i król Harald V zainaugurują obrady Polsko-Norweskiego Forum Gospodarczego. Do udziału w forum zaproszeni zostali przedstawiciele polskiego przemysłu stoczniowego, zbrojeniowego oraz branży energetycznej.
Prezydent będzie również tego dnia świadkiem podpisania przez Polską Grupę Zbrojeniową listu intencyjnego z norweskim koncernem zbrojeniowym Kongsberg Defence Systems.
W wtorek Andrzej Duda przeprowadzi rozmowy wojskowe w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii. Prezydent przedstawi wykład w Instytucie Noblowskim, w którym będzie mówił na temat znaczenia przestrzegania prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie.
Ostatniego dnia wizyty w Norwegii, w środę para prezydencka odwiedzi północ Norwegii, do miejscowości Hakvik, niedaleko historycznego Narwiku, gdzie w czasie drugiej wojny światowej walczyło wielu Polaków. Odwiedzi tam odrestaurowany w 2015 roku cmentarz z grobami polskich żołnierzy.